Hortensje

Hortensja ogrodowa

Hydrangea macrophylla

Krzew  pochodzący z  Chin , Japonii Korei  osiągający wysokość do 1,5 m  reprezentowany przez bardzo liczne odmiany ogrodowe,  niektóre odmiany znacznie niższe od gatunku. Roślina bardzo zmienna różniąca się budową kwiatów, liści oraz pokrojem rośliny o szerokiej palecie koloru  kwiatów. Bardzo popularna w Europie szczególnie w krajach o  łagodniejszym klimacie. Niemniej bardzo chętnie uprawiana w Polsce zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Pomorzu. W pozostałych rejonach kraju musi być okrywana na zimę ze względu na pączki kwiatowe ponieważ jest rośliną kwitnącą na pędach 2 letnich. W handlu są już  dostępne odmiany  wyselekcjonowane kwitnące na pędach 1- rocznych. Wymaga gleb zasobnych, wilgotnych i osłoniętych stanowisk. Bardzo chętnie uprawiana w donicach oraz wszelkiego rodzaju pojemnikach ułatwiających zabezpieczenie na zimę.         Jej piękne bukiety kwiatowe zachwycają swoją  kolorystyką i urodą przez długi okres letni aż do póżnej jesieni. Zabarwienie kwiatów uzależnione jest od  kwasowości podłoża. Oferowane przez naszą szkółkę rośliny są 2-letnie  więc wszystkie będą kwitły w bieżącym roku.

Zobacz naszą ofertę hortensji na Allegro.pl

Hortensja bukietowa

Hydrangea  paniculata

Ojczyzną tej rośliny  jest Japonia ,   północno- wschodnie

Chiny oraz Sachalin. Jako gatunek jest mało atrakcyjną rośliną jednak jej odmiany ogrodowe  zachwycają swoją urodą ze względu na duże bukiety kwiatów osiągające przy niektórych odmianach  wielkość  50 cm. Paleta koloru kwiatów jest bardzo zróżnicowana  od czysto białych poprzez odcienie różu, żółci do ciemnej purpury. Nasycenie koloru kwiatów następuje w miarę ich rozwoju

a  pełną gamę osiągają jesienią. Roślina w naszych warunkach dorasta do 3 m wysokości ,jednak jej systematyczne formowanie utrzymuje ją w ryzach.

Jest to hortensja w przeciwieństwie do hortensji ogrodowej kwitnąca na pędach jednorocznych  tj wyrastających po przycięciu w danym roku. Niema szczególnych wymagań w stosunku do podłoży , jest w pełni odporna na niskie  temperatury lubi stanowiska lekko ocienione jednak z powodzeniem rośnie w pełnym słońcu jeżeli zapewnimy jej dostateczną  wilgotność podłoża. Polecana do większych ogrodów, zadrzewień osiedlowych  lub  pojedynczo posadzone egzemplarze  jako rośliny soliterowe  w małych ogródkach.