Mistrz Dendrologii i Założyciel Szkółki „Rośliny Świata”

Stanisław Sęktas to postać, której życie od zawsze związane było z naturą. Jako wieloletni szef Arboretum w Stradomi Wierzchniej, odegrał kluczową rolę w rozwijaniu jednego z największych arboretów w Polsce, które zyskało sławę nie tylko w kraju, ale i za granicą. Z wykształcenia technik leśnik, swoją karierę rozpoczął od tworzenia plantacji nasiennych, współpracując m.in. z wybitnym kompozytorem Krzysztofem Pendereckim. Wspólne działania w latach 1987–1990 zapoczątkowały jego wieloletnią przygodę z hodowlą unikalnych gatunków drzew.

Arboretum w Stradomi, formalnie powołane w 1999 roku, szybko stało się miejscem, które przyciąga miłośników flory z całej Polski. Dzięki wytrwałej pracy Pana Stanisława, z dawnej szkółki powstał ośrodek, który dziś zajmuje czołowe miejsce na dendrologicznej mapie Polski. Choć odszedł na emeryturę w 2019 roku, jego pasja do roślin nie wygasła. Szefem arboretum został jego syn Jarosław, dzieląc z ojcem miłość do przyrody.

Po zakończeniu kariery w Lasach Państwowych, Pan Stanisław zrealizował swoje marzenie, zakładając szkółkę „Rośliny Świata”. To tutaj kontynuuje swoją pracę, hodując rośliny, które są prawdziwymi unikatami na rynku. W naszej ofercie znajdują się rzadkie drzewa i rośliny, w tym m.in. chiński modrzewnik, na którego zezwolenie na nasiona trzeba mieć z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Dla Pana Stanisława praca z roślinami to nie tylko zawód – to prawdziwa pasja, która towarzyszy mu przez całe życie. „Rośliny Świata” to miejsce, gdzie wiedza, doświadczenie i miłość do natury spotykają się w jednym, dając ludziom możliwość obcowania z roślinami, których nie znajdą nigdzie indziej.

Magnolia imienia Krzysztofa Pendereckiego

Wieloletnia znajomość Stanisława Sęktasa z Krzysztofem Pendereckim, wybitnym polskim kompozytorem, rozpoczęła się w końcu lat 80. Choć obszary ich działalności mogły wydawać się zupełnie różne – muzyka i las – okazało się, że łączy ich pasja do przyrody i pielęgnowania rzadkich roślin.

Penderecki, którego pradziadek był nadleśniczym, od zawsze fascynował się naturą. Trafił do Stradomi dzięki znajomym i przyrodnikom, szukając roślin, które były wówczas trudno dostępne na rynku. Tak rozpoczęła się ich współpraca, która z czasem przerodziła się w przyjaźń. Penderecki często odwiedzał Arboretum podczas wizyt związanych z festiwalem Wratislavia Cantans, a ich relacja ewoluowała z czysto zawodowej do osobistej.

Po śmierci Krzysztofa Pendereckiego, Pan Stanisław zainicjował upamiętnienie swojego przyjaciela poprzez nadanie jego imienia pięknej magnolii rosnącej w Lusławicach. Sadzonki tej wyjątkowej rośliny zostały wręczone delegacjom z całego świata podczas uroczystości upamiętniającej Mistrza.

Dyplom Uznania

Pan Stanisław Sęktas, uznany autorytet w dziedzinie dendrologii, został uhonorowany Dyplomem Uznania jako członek honorowy Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego z okazji jego jubileuszu 100-lecia. To wyjątkowe wyróżnienie podkreśla wieloletni wkład Pana Stanisława w rozwój nauk o drzewach i krzewach oraz popularyzację wiedzy na temat różnorodności i ochrony roślin drzewiastych. Jego pasja oraz nieocenione zaangażowanie w badania nad florą Polski stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń miłośników przyrody.